Başkan Soyer “Rumeli’den Göç Sergisi”nin açılış töreninde konuştu: “Bizi ayrıştıranlara inat birleşelim”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Rumeli’den Göç” temalı resim sergisinin açılışında konuştu.

Başkan Soyer “Rumeli’den Göç Sergisi”nin açılış töreninde konuştu: “Bizi ayrıştıranlara inat birleşelim”


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Rumeli’den Göç” temalı resim sergisinin açılışında konuştu. Dedesinin Priştine‘den gelerek Ege’ye yerleşen Balkan Türklerinden biri olduğunu hatırlatan Başkan Soyer, “Bizi birbirimizden ayıran siyasi görüşlerin ötesinde bizi birleştiren çok önemli bir bağ bu. Bu bağa sımsıkı sarılıp bizi ayrıştıranlara inat birleşmeye devam edebilelim” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası’nın desteği ile Kosova Rumeli Kültür Sanat ve Turizm Derneği tarafından düzenlenen Sosyal Sorumluluk Projesi “Rumeli’den Göç” temalı resim sergisinin açılışına katıldı. İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu’ndaki törende İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Kosova Rumeli Derneği Başkanı Uğur Şengöz, derneklerin ve siyasi partilerin temsilcileri de yer aldı. Törende yetişkin ve çocuk kategorilerinde açılan resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

“Atatürk’ün Balkan Festivali bir barış projesi olarak bize kalmış”

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in yüreğinin yarısı Rumeli’de yarısı Anadolu’da olan çok renkli ve çok sesli bir şehir olduğunu belirterek “Bu kente bu kimliğini kazandıran belki de en büyük paydaşlardan biri de Rumeli’den, Balkanlar’dan bugüne kadar göçmüş kardeşlerimiz. Bir yığın meşakkat, acı yaşayarak bu topraklarda yerleşmiş ama gönüllerinin bir kısmı da hala orada olan göçmen kardeşlerimiz. Mustafa Kemal Atatürk 88 yıl önce ilk kez Balkan Festivali’ni düzenlediğinde Balkanlar’dan göçenlerin Anadolu’daki bağlarını güçlendirmeyi hedef almış. Festival o günlerden itibaren de hep bir barış projesi olarak kalmış. Biz de İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu Balkan Festivali’ni olanca zenginliğiyle, görkemiyle sürdürmeye gayret ediyoruz, devam ettireceğiz” dedi.

“Babam Arnavut Nurettin’di”

Balkan kültürüne kökleri nedeniyle çok yakın olduğunu belirten Başkan Soyer, “Benim dedem Priştine’den göçmüş. Babam Arnavut Nurettin’di. Bizi birbirimizden ayıran siyasi görüşlerin ötesinde bizi birleştiren çok önemli bir bağ bu. Bu bağa sımsıkı sahip çıkmalıyız ki bizi ayrıştıranlara inat birleşmeye devam edebilelim” ifadelerini kullandı.

“Böyle bir projeye ev sahipliği yapmak keyif verici”

İzmir Ticaret Odası Başkanı Özgener de, “Böyle güzel bir projeye ev sahipliği yapmak bizler için keyif verici. Çok güzel bir yarışma oldu” diye konuştu.

Rumeli ve Balkanlar için önemli bir ana tanıklık edildiğini belirten Kosova Rumeli Derneği Başkanı Uğur Şengöz ise, sergiden ve yarışmadan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek dereceye girenleri tebrik etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yayınlama: 23.01.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.