Egeli Konservatuvar öğrencilerinden “Balmumu” Hareket Dramaturgisi

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı (DTMK) Türk Halk Oyunları Bölümü tarafından “Dansçılar İçin Oyunculuk” dersi kapsamında  “Hareket Dramaturgisi” etkinliği düzenlendi.

Egeli Konservatuvar öğrencilerinden “Balmumu” Hareket Dramaturgisi


Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı (DTMK) Türk Halk Oyunları Bölümü tarafından “Dansçılar İçin Oyunculuk” dersi kapsamında  “Hareket Dramaturgisi” etkinliği düzenlendi. Türk Halk Oyunları Bölümü öğrencilerinin yer aldığı etkinliğin dramaturgi ve koreografisi Türk Halk Oyunları Öğreticilik Anasanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Sema Erkan ve öğretim üyesi Doç. Dr. Ö. Barbaros Ünlü tarafından yapıldı.

Konservatuvar Etkinlik Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe; EÜ DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey, Türk Halk Oyunları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Özbilgin, akademisyenler ve öğrenci katıldı.

Etkinlikte konuşan DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey, “Hocalarımızın, vizyoner bakış açılarını öğrencilerimize aktarabilmiş olmaları, öğrencilerimizin de bunları anlamaları ve sahnede uygulayabilmeleri çok kıymetli. Bu etkinliğin Türk Halk Oyunları Bölümümüzün çok özel çalışmalarından birisi olduğunu düşünüyorum. Hocalarımızın ve öğrencilerimizin emeklerine sağlık” diye konuştu.

Sergilenen performans ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Sema Erkan; “Öğrencilerimiz,  kendi seçtikleri karakterlere bürünerek balmumundan yapılmış heykellerin sergilendiği bir müzede çıkan yangın sonucu salondaki ısının artışı ile erimeyi canlandırdılar. Bu erime sürecinde derste kazandıkları yetkinlikler sonucunda iç aksiyonun ve minimal koreografinin korunmasına önem verdiler. Beklediğimizin çok üstünde özveri gösterdiler. Bu yüzden öğrencilerime teşekkür ediyorum” dedi.

Türk Halk Oyunları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Özbilgin ise öğrencilerin performansını ilgiyle izlediklerini ve gurur duyduklarını ifade etti.

Öğrencilerin; Dracula, Külkedisi, Anabelle, Wednesday gibi karakterlere bürünerek balmumu heykeli canlandırmalarıyla başlayan sergi, canlandırdıkları heykellerin erimesiyle son buldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yayınlama: 22.01.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.