EÜ Hemşirelik Fakültesinden hemşirelik eğitimine yönelik deneysel proje

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Hemşirelikte Öğretim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Orgun’un yürütücülüğünü yaptığı “Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders Platformu Kullanılarak Verilen Etkili Sunum Becerileri Eğitiminin Hemşirelik Öğrencilerinin Memnuniyet, Bilgi Düzeyi, Özgüven ve Sunum Becerilerine Etkisi: Randomize Kontrollü Çalışma” başlıklı proje TÜBİTAK 1002- B Acil Destek Modülü kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

EÜ Hemşirelik Fakültesinden hemşirelik eğitimine yönelik deneysel proje


Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Hemşirelikte Öğretim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Orgun’un yürütücülüğünü yaptığı “Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders Platformu Kullanılarak Verilen Etkili Sunum Becerileri Eğitiminin Hemşirelik Öğrencilerinin Memnuniyet, Bilgi Düzeyi, Özgüven ve Sunum Becerilerine Etkisi: Randomize Kontrollü Çalışma” başlıklı proje TÜBİTAK 1002- B Acil Destek Modülü kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak proje ekinini makamında ağırlayarak tebrik edip, çalışmalarında başarılar diledi.

Projede,  ‘Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders Platformu’ kullanılarak verilen etkili sunum becerileri eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin memnuniyet, bilgi düzeyi, özgüven ve sunum becerilerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma gerçekleştirilecek.

Dijital devrimin kaçınılmaz bir şekilde etkisini gösterdiği alanlardan birinin de eğitim olduğunu ifade eden Doç. Dr. Fatma Orgun, “Hemşirelik öğrencilerinin gelişen teknoloji ve öğrencilerin bilgi edinmesinde farklı öğrenme yöntemlerine ihtiyaç duymaları nedeniyle teknoloji destekli yenilikçi öğretim teknolojilerinin kullanılarak etkili sunum becerileri konusunda bilgi kazanımı, özgüven ve sunum becerilerini geliştirmelerinin sağlanması yenilikçi çözümler üretmek adına önem taşımaktadır.  Bu projede ‘Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders Platformu’ kullanılarak verilen etkili sunum becerileri eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin memnuniyet, bilgi düzeyi, özgüven ve sunum becerilerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma gerçekleştirilecektir” dedi.

92 öğrenci ile yapılacak

 Projenin detayları hakkında bilgi veren Doç. Dr. Orgun, “Projemiz, Fakültemizde öğrenim gören araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 4’ünü sınıf öğrencileri arasından randomizasyon yapılarak 92 arasında yürütülecek. Yeni nesil öğrenenlerin dikkatini çekebilmek için özellikle görsel içerikler ve teknoloji ile zenginleştirilen eğitim uygulamalarının kullanılmasının yararlı olacağı düşüncesiyle çalışmaya katılan öğrencilere kitlesel çevrimiçi ders platformu kullanılarak yenilikçi öğretim teknolojilerinin entegrasyonu ile şekillendirilecek etkili sunum becerileri eğitimi verilecek. Bu araştırma sonuçlarının, hemşirelik öğrencilerinin etkili sunum becerilerinin belirlenmesinin ve bu konuda özgüvenlerinin artırılmasının toplum sağlığının yükseltilmesinde verilecek olan hasta eğitimlerinin kalitesini yükselteceği ve kendi sağlıklarını yönetebilen hastaların sayısını arttıracağı ve alanda etkili sunum becerileri eğitimi verme konusunda yapılacak çalışmalara ışık tutacağı düşünüyoruz” dedi.

Yürütücülüğü Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Hemşirelikte Öğretim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Orgun’un yaptığı projede Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Hemşirelikte Öğretim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Nilay Özkütük ve Arş. Gör. Duygu Ceren Güngör araştırmacı olarak yer alıyor:  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yayınlama: 23.01.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.